İletişim
Kurumsal Koçluk Eğitim Danışmanlık

Kurumsallaşma korkusu

Anasayfa  /   Blog  /   Kurumsallaşma korkusu

2016-12-22 0 Yorum

Kurumsallaşma korkusu

Kurumsallaşma bir çok KOBİnin ağzında olan ancak iş o aşamaya gelince ''aslında bunu istememiştim ''diyerek bahaneler uydurmaya başladığı ve eskiye özlem duyduğu bir oluşumdur.

Bunun bir çok nedeni var. Kurumsallaşma öncelikle çok konuşulan ve şirketlerin kaliteli büyümeleri açısından olması gereken olarak süre getirilen bir kavram. Ancak bir çok şirket aile şirketi olarak kuruluyor ve ilerliyor. Aile şirketlerinin başlarında olan kişiler sürekli şirketin kontrol mekanizması olmaya ve tek adam olarak bilinmeye alışmış durumda. Kurumsallaşma ise yetki devri, sürekli yenilenme, çağa ayak uydurma, gelişim, araştırma, bir çok departmanın kurulması, yeni fikirlerin oluşması, inovasyon gibi bir çok değişimi gerektiriyor. Uzun süre tek adam olarak çalışmaya alışkın şirket sahipleri ise bu değişime birden ayak uyduramıyor ve yetkilerini ellerinden bırakmak istemiyorlar. Genelde hissettikleri kurumsallaşma ile ellerinden gücün kayıp gitmesi ve önemsiz hale gelme korkusu. Halbuki şirketler, şirket sahibinin ömrü ile sınırlı olmamalı,  bir çok kuşağın sürdüreceği bir işletme olarak varlığını sürdürmelidir. Bu nedenler işletmenin sürdürülebilir olması için  şirketin başına kim gelirse gelsin aşamayacağı ve değiştiremeyeceği belli kuralların, belli süreçlerin ve belli vizyonun olması gerekiyor.

Her zaman yenilikler yapılacaktır. Ancak var olan belli temeller değiştirilmeden sadece ilerlemeye ve çağın gereklerine uygun, temelleri sağlamlaştırıcı yenilikler olursa çok daha sağlıklı bir büyümeye ulaşılmış olunacaktır. Böylece şirket sürekli işleyen bir mekanizma gibi sürekli yeni kuşaklar ile birlikte yaşamını sürdürebilir. Belki en çok yaşayan Japon ve İtalyan şirketleri gibi 300 yılı aşkın ömrü olabilir.

Yazan : Oben Gülsu

Beğen
Bu sayfa defa okundu.
1 defa beğenildi.

0 Yorum

Yorum Bırakın

Gönder
 

E-BÜLTEN