İletişim
Kurumsal Koçluk Eğitim Danışmanlık

Bazen de Çocuklar Bize Örnek Olur

Anasayfa  /   Haberler & Duyurular  /   Bazen de Çocuklar Bize Örnek Olur

Çocukları çok severiz, yapamadığımızı yapar, söyleyemediğimizi söylerler. Engelleri ve sınırları yoktur. Özgürdürler ve mutludurlar. Bazen bize nedensiz gelen bir mutlulukları vardır, küçük bir göz kırpmayla bile kahkahalara boğulurlar. Mutlu olmaya dair bizim gibi büyük beklentileri yoktur. Mutlu olmak onlar için kolay, bizim için zordur. Her ne kadar küçük şeylerle mutlu olsalar da bunları elde etmek çaba gösterirler. Peki biz, onların bu çabalarından yola çıkarak kariyerlerimiz ve hayatlarımız için ne öğrenebiliriz?


1) Dünyayı keşfeder gibi keşfet!

Çocuklar daha yürümeden ellerini uzatmaya ve her şeye dokunmaya başlarlar. Araştırırlar, merak ederler, izlerler ve öğrenirler. Risk alırlar, yuvarlanırlar, düşerler, yaralanırlar ama keşfetmeyi ve araştırmayı asla bırakmazlar. Araştırmayan ve merak etmeyen biri asla öğrenemez.


2) İste ve ağla!

Bebekler ağlayarak taleplerini anlatırlar. Ağlamak haber vermek, bir şey istemektir. İstedikleri şey olmadığında ısrar ederek ağlamayı sürdürürler. Gün sonunda istedikleri şeyi elde etmeye yaklaşırlar. Tam da bu yüzden iste, talep et ve ısrarcı ol (ağla)!


3) Her durumda gülümse...

Çocuklar bir oyuncak, bir çikolata veya bir yabancı karşısında bile gülümserler. Gülümsemek yeni mutluluklar için onlara şans yaratır. İnsanın temel problemlerinden biri korunma dürtüsü sonucu negatif tarafları görüp pozitif tarafları pek yakalayamamasıdır. Bunun sonucunda da gülümsemeyi unutur hatta bunu bir güçsüzlük gibi görebilir. Oysa en büyük güç gülümsemektir. Gülümsemek her durumda yeni kapılar, yeni fırsatlar sunar!


4) Hareket etmek seni hayatın bir parçası yapar.

Çocuklar yerinde duramaz. Enerjisi zirvede olan bir çocuğu oturtmak dünyanın en zor işidir. Hareket etmek çocuklara her durumda yaşamın bir parçası olduklarını hatırlatır. Hareket ederek keşfederler, hareket ederek sokağa çıkarlar, hareket ederek eğlenirler. İş ve okul hayatının bir parçası olan bir biz yetişkinler için hareketsizlik en büyük sorunlarımızdan. Hareketsiz kaldıkça hayatın bir parçası olduğumuz gerçeği belirsizleşiyor. Bu da mutsuzluğa sebep oluyor.


5) Soru sor!

Çocuklar durmadan soru sorar. Bu ne? Ne işe yarıyor? Neden? Niye? Nasıl? gibi sorular bitmek bilmez. Her zaman soracakları bir soruları vardır hatta sorulara bile soruyla cevap verebilirler. Sen ise büyüdükçe soru sormayı unutursun. Hatta bazen bir sorunun yeni bir dert yaratacağını bile düşünebilirsin. Ama her durumda "neden?" diyebilmelisin, cevapsız kalmamalı soruların. Sordukça, sorguladıkça yol kat edeceksin.


6) Hayal kur!

Sınırsızdır hayalleri çocukların. Bir kahve cezvesini kamyon yapabilirler, ceplerinden olmayan parayı çıkarır, bir çamaşır mandalını uçak yapabilirler. Bilirler ki görünen değil, algılanan mutlu eder. Çocuklar hayal eder ve mutlu olurlar. Büyüdükçe hayal kurman zorlaşır. Ayakların yere bassa bile hayallerinin olmadığı bir kariyer hep durağan kalır. Hayal kurmadan gerçek başarı neredeyse imkansızdır.


7) Oyun, etkili öğrenmenin temelidir.

Çocuklar oyun oynar. Oyun ve çocuk kelimesi yan yanadır. Otobüste dans edip şarkı söyler çocuk, evde arabalarıyla oynar. Oyun oynamakta özgürdür ve oyunla hayatı öğrenir. Oyun öğreticidir ve oyun oynamayı bıraktığın andan itibaren öğrenmeyi de unutmaya başlarsın. Hepimiz için bu böyle olmadı mı? Kariyerini bir oyun gibi hayal et, öğrenmeyi unutma. Eğlenerek öğren, eğlenerek başar!

 

İnsan Kaynakları Uzmanı Cengiz Çatalkaya'nın "Çocuklardan büyüklere 7 kariyer tavsiyesi" yazısından uyarlanmıştır.

CEOtudent-Cyaffel Gusto

Beğen
Bu haber defa okundu.
0 defa beğenildi.

Son Haberler

PSİKOLOJİ Karşınızdaki İnsanın Kim Olduğunu Anlamanın Yöntemi

''Ekip kurarken, iş ortağınızı seçerken ya da özel hayatınızda yer vermek istediğiniz insanı seçerken doğru insandan emin olmak en doğal isteklerimizden biri...''

İLETİŞİM Fikirlerimizi En İyi Nasıl 'Pazarlarız' ?

''Çalışma alanları ile pazar yerleri temelde aynıdır...''

KURUM KÜLTÜRÜ Şirketlerde ''Sağlık Kültürü''

''..Hangi sektörde faaliyet gösterirse göstersin tüm şirketlerin doğrudan ya da dolaylı olarak sağlık ile ilgili etki ve sorumlulukları mevcut...''

VERİMLİLİK Günümüzün Son 10 Dakikasını Nasıl Değerlendirebiliriz?

''Dün gece nasıl uyudunuz? Cevabınız "yeterli değil" ise yalnız değilsiniz. Gün içerisinde karşılaşacağınız insanların neredeyse yarısı uyku yoksunluğu çekiyor...''

YAŞAM Gelirimizin Ne Kadarını Yaşamı İyileştirmek İçin Kullanıyoruz?

''Aslında hem iş yaşamımız hem de kendi gelişimimiz için hepimiz bir şeyler yapabiliriz, bu göründüğü kadar karmaşık veya zor değil...''

STRES YÖNETİMİ Zor Zamanda Kolaylık Sağlayan Alışkanlıklar

“Ağzına yumruğu yiyinceye kadar herkesin bir planı vardır.”

ARAŞTIRMA Bildiklerinizi Hatırlamak İçin Bu Zihin Hilesini Deneyin

''Bilimin Onayladığı, Öğrendiğiniz Her Bilgiyi Büyük Oranda Hatırlamanızı Sağlayacak Zihin Hilesi''

SOSYAL Hikaye Otomatları ile Tanıştınız mı?

''Dünyada Gittikçe Yaygınlaşan ve Her Yerde Görmek İstediğimiz Yenilik: Ücretsiz Hikaye Otomatları''

KURUM KÜLTÜRÜ Empati ve Kurum Kültürü

''Farz edelim hastalandınız ve işe gidemediniz. Ertesi gün işe gittiğinizde yöneticinizin size kurduğu ilk cümle işle ilgili mi oluyor?''

 

E-BÜLTEN