İletişim
Kurumsal Koçluk Eğitim Danışmanlık

Karşınızdaki İnsanın Kim Olduğunu Anlamanın Yöntemi

Anasayfa  /   Haberler & Duyurular  /   Karşınızdaki İnsanın Kim Olduğunu Anlamanın Yöntemi

Ekip kurarken, iş ortağınızı seçerken ya da özel hayatınızda yer vermek istediğiniz insanı seçerken doğru insandan emin olmak en doğal isteklerimizden biri.

Doğru seçimler yapabilmek için de doğru soruları sormak gerekiyor.

Birinin kişiliğini anlamak için psikologlar birçok yöntem ve araca sahip. Ancak bu yöntemlerin birçoğu gündelik hayatta kullanmak için fazla meziyetli olabiliyor.

"Big Five Personality Traits" ya da Myers Briggs Testi gibi yöntemler insanların kişilikleri hakkında fikir verme konusunda Astrolojiden sonra en çok ilgi gösterdiği yöntemlerdir.

Bu yöntemler kendi karakteriniz hakkında fikir sahibi olmanızı sağlayabilir. Ancak karşınızdaki insanları anlamak için hantal kaldıklarını söyleyebiliriz.

Peki karşınızdaki insanın kişiliği hakkında fikir sahibi olmanızı sağlayacak hızlı ve bilimsel olarak doğrulanmış bir yol var mıdır?

Wake Forest Üniversitesi'nde yapılan araştırmaya göre birinin kişiliğine açılan kapıyı açmak için, başkalarının yaptıkları hakkındaki düşüncelerini sorun.


Başkalarını algılayış biçiminiz, kendi kişiliğiniz hakkında birçok şeyi ortaya koyuyor.

 

Araştırmanın başındaki isim Dr. Dustin Wood, şunları söylüyor:

"Olumsuz kişilik özelliklerinin büyük bir bölümü, başkalarını olumsuz olarak görmekle ilişkilidir. Aynı zamanda insanları olumsuz görme eğilimi, depresyon ve çeşitli kişilik bozuklarının da nedeni olabiliyor."

Doktor Wood bu araştırmayı hedef gruba tanıdıkları kişiler hakkında çeşitli sorular sorarak ve yorumlarını analiz ederek yaptı. Gruptan birine gruptaki üç kişinin olumlu ve olumsuz yönlerini açıklamasını istedi.

Kişileri genel olarak olumlu değerlendirenlerin daha mutlu, hevesli ve duygusal olarak daha kararlı oldukları ortaya çıktı. Bu olumlu bakış açısına sahip insanların kendi hayatlarından da bir hayli tatmin olduklarını gözlemledi.

Buna karşın, olumsuz değerlendirmede bulunanların daha yüksek narsisizm ve antisosyal davranış seviyelerine sahip oldukları ortaya çıktı.

"Kendilerini makyavelist olarak tanımlayan insanlar, başkalarını da manipülatif olarak görüyor."

Yapılan araştırmalar sonucunda bir insanın kişiliği hakkında fikir sahibi olmanın en hızlı yolu, kişiye başkalarının davranışları hakkındaki fikrini sormaktır.

Bu yüzden insanlar başkalarını nasıl algılıyor ve yargılıyorsa, kendilerini de bu şekilde dışa vururlar.

 

-CEOtudent

Beğen
Bu haber defa okundu.
0 defa beğenildi.

Son Haberler

DUYGUSAL ZEKA Olumsuz Duygularımız ve RAIN Metodu

''...Tara Brach, The Power of Awareness progamında korku ile yaşamanın yaşam kalitesini düşürdüğünü anlatıyor ve ilginç bir deneye değiniyor...''

STRATEJİ Mikro İhracat Üzerine

''Gün geçtikçe değişen ve kendini geliştiren dünyanın düzeninde KOBİ ve diğer büyük ölçekli kurumsal firmalarla, bu terimin önemi artmaya devam ediyor. Peki mikro ihracat nedir?''

İLETİŞİM İş Arkadaşınız Performansınızı Etkiliyor mu?

''...İlişkilerinizin işinizi yapma becerinizi etkilemediğinden nasıl emin olabilirsiniz? Ne tür psikolojik sınırlar koymalısınız?...''

MOR İNCİ Genel Katılıma Açık Eğitimlerimiz Başlıyor!

Kontenjanlarımız sınırlı sayıdadır.

PSİKOLOJİ Karşınızdaki İnsanın Kim Olduğunu Anlamanın Yöntemi

''Ekip kurarken, iş ortağınızı seçerken ya da özel hayatınızda yer vermek istediğiniz insanı seçerken doğru insandan emin olmak en doğal isteklerimizden biri...''

İLETİŞİM Fikirlerimizi En İyi Nasıl 'Pazarlarız' ?

''Çalışma alanları ile pazar yerleri temelde aynıdır...''

KURUM KÜLTÜRÜ Şirketlerde ''Sağlık Kültürü''

''..Hangi sektörde faaliyet gösterirse göstersin tüm şirketlerin doğrudan ya da dolaylı olarak sağlık ile ilgili etki ve sorumlulukları mevcut...''

VERİMLİLİK Günümüzün Son 10 Dakikasını Nasıl Değerlendirebiliriz?

''Dün gece nasıl uyudunuz? Cevabınız "yeterli değil" ise yalnız değilsiniz. Gün içerisinde karşılaşacağınız insanların neredeyse yarısı uyku yoksunluğu çekiyor...''

YAŞAM Gelirimizin Ne Kadarını Yaşamı İyileştirmek İçin Kullanıyoruz?

''Aslında hem iş yaşamımız hem de kendi gelişimimiz için hepimiz bir şeyler yapabiliriz, bu göründüğü kadar karmaşık veya zor değil...''

 

E-BÜLTEN