İletişim
Kurumsal Koçluk Eğitim Danışmanlık

Karşınızdaki İnsanın Kim Olduğunu Anlamanın Yöntemi

Anasayfa  /   Haberler & Duyurular  /   Karşınızdaki İnsanın Kim Olduğunu Anlamanın Yöntemi

Ekip kurarken, iş ortağınızı seçerken ya da özel hayatınızda yer vermek istediğiniz insanı seçerken doğru insandan emin olmak en doğal isteklerimizden biri.

Doğru seçimler yapabilmek için de doğru soruları sormak gerekiyor.

Birinin kişiliğini anlamak için psikologlar birçok yöntem ve araca sahip. Ancak bu yöntemlerin birçoğu gündelik hayatta kullanmak için fazla meziyetli olabiliyor.

"Big Five Personality Traits" ya da Myers Briggs Testi gibi yöntemler insanların kişilikleri hakkında fikir verme konusunda Astrolojiden sonra en çok ilgi gösterdiği yöntemlerdir.

Bu yöntemler kendi karakteriniz hakkında fikir sahibi olmanızı sağlayabilir. Ancak karşınızdaki insanları anlamak için hantal kaldıklarını söyleyebiliriz.

Peki karşınızdaki insanın kişiliği hakkında fikir sahibi olmanızı sağlayacak hızlı ve bilimsel olarak doğrulanmış bir yol var mıdır?

Wake Forest Üniversitesi'nde yapılan araştırmaya göre birinin kişiliğine açılan kapıyı açmak için, başkalarının yaptıkları hakkındaki düşüncelerini sorun.


Başkalarını algılayış biçiminiz, kendi kişiliğiniz hakkında birçok şeyi ortaya koyuyor.

 

Araştırmanın başındaki isim Dr. Dustin Wood, şunları söylüyor:

"Olumsuz kişilik özelliklerinin büyük bir bölümü, başkalarını olumsuz olarak görmekle ilişkilidir. Aynı zamanda insanları olumsuz görme eğilimi, depresyon ve çeşitli kişilik bozuklarının da nedeni olabiliyor."

Doktor Wood bu araştırmayı hedef gruba tanıdıkları kişiler hakkında çeşitli sorular sorarak ve yorumlarını analiz ederek yaptı. Gruptan birine gruptaki üç kişinin olumlu ve olumsuz yönlerini açıklamasını istedi.

Kişileri genel olarak olumlu değerlendirenlerin daha mutlu, hevesli ve duygusal olarak daha kararlı oldukları ortaya çıktı. Bu olumlu bakış açısına sahip insanların kendi hayatlarından da bir hayli tatmin olduklarını gözlemledi.

Buna karşın, olumsuz değerlendirmede bulunanların daha yüksek narsisizm ve antisosyal davranış seviyelerine sahip oldukları ortaya çıktı.

"Kendilerini makyavelist olarak tanımlayan insanlar, başkalarını da manipülatif olarak görüyor."

Yapılan araştırmalar sonucunda bir insanın kişiliği hakkında fikir sahibi olmanın en hızlı yolu, kişiye başkalarının davranışları hakkındaki fikrini sormaktır.

Bu yüzden insanlar başkalarını nasıl algılıyor ve yargılıyorsa, kendilerini de bu şekilde dışa vururlar.

 

-CEOtudent

Beğen
Bu haber defa okundu.
0 defa beğenildi.

Son Haberler

PAZARLAMA Markaların 'Yeni Normal'e Geçiş Süreci

''Yeni normalde kazanan pazarlama karmasını elde etmek için bir yol haritası…''

KENDİNİ YÖNET Kullandığınız Tek Bir Kelime Bakış Açınızı Nasıl Değiştirir?

''Üniversitedeki güç ve kondisyon koçum Mark Watts, yaşama dair şükretmenin nasıl olduğu konusunda bana önemli bir ders verdi.''

PSİKOLOJİ Gündelik Çevremizi Özlememizin Nedenleri

''Masada duran iPhone’a bir mesaj geldi. Ashley iç çekti. Üzüntü ve stres duygularıyla başa çıkmaya çalışırken problemleri acele bir şekilde çözmesinin gerektiği üç haftanın sonunda aklına gelen ilk düşünce “Şimdiki sorun ne?” olmuştu.''

PSİKOLOJİ İletişim, Hareket, Uyku

''Dünya Sağlık Örgütü’nün 11 Mart 2020 tarihinde COVID-19 salgınını pandemi ilan etmesinden beri insanlık olağan dışı günlerden geçiyor..''

ONLINE EĞİTİM Online Eğitimin Avantajları Nelerdir?

Birçok yenilik ile tanıştığımız şu günlerde, eğitim süreçleri de değişmeye başladı. Artık online eğitim neredeyse hepimizin hayatının bir parçası.

TEKNOLOJİ Değişim Sürecinde Eğitim Sistemi

''Şu an her ne iş yapıyor olursanız olun, yaptığınız işin bir kısmı yakında otomasyona uğrayabilir veya tüm mesleğiniz ortadan kalkabilir..''

KİŞİSEL GELİŞİM Keşfetmeyi Sevenler İçin 100 İlginç Site

Karantina sürecinde sıkılan ve öğrenmeyi sevenler için 100 farklı internet sitesi...

İNOVASYON Krizde Şirketler Kendini Nasıl Koruyabilir?

''..Covid-19 salgını nedeniyle şirketler kendini başka bir öngörülemeyen krizin içinde buluyor. Peki, özel sektör bugün içinde bulunduğu durumdan nasıl bir ders çıkarmalı?..''

DUYURU Online Eğitimlerimiz

İçinde bulunduğumuz bu kritik günlerde duygusal olarak yıprandığımızı ve panik havasından kurtulamadığımızı hissediyoruz..

KRİZ YÖNETİMİ Acil Durumlarda Uzaktan Çalışma Planınız Hazır mı?

''Geçtiğimiz hafta koronavirüs (veya Covid-19) Birleşik Devletler’de nasıl, ne zaman ve nerede çalıştığımızı çok iyi etkileyebileceğini gösteren uyarılarla daha ciddi bir hal aldı..''

 

E-BÜLTEN