İletişim
Kurumsal Koçluk Eğitim Danışmanlık

Olumsuz Duygularımız ve RAIN Metodu

Anasayfa  /   Haberler & Duyurular  /   Olumsuz Duygularımız ve RAIN Metodu

Olumsuz duygularımız gün içerisinde bizi sık sık ziyaret ediyor: anksiyete, üzüntü, umutsuzluk, kırgınlık.. Yaşadığımız talihsiz olaylar, kendimizi güvende hissetmediğimiz anlar travmalara dönüşerek bedenimize hapsoluyorlar ve içimizdeki çığlıklarını hiç kesmiyorlar.

Yazarı zihnimiz olan bu hayatta bazı şeyleri yapabilir bazılarını yapamayız. Bazı yeteneklere sahibiz, bazılarına ise değiliz. Belli yerlerden ve kişilerde uzak, belli yer ve kişilere ise yakın durmalıyız. Hayatta belli bir yere kadar gelebiliriz, daha ilerisi olamaz. Kendimiz ve dünya hakkında fikirlerimiz, bir sürü ön yargımız ve hükümlerimiz vardır.

Geçmişte yaşadığımız olaylardan dolayı oluşan hasar, duygu ve düşüncelerimiz, algılarımız ve yargılarımızdan meydana gelen "sahte kimlik" bizim egomuz. Ancak gerçek "biz" bundan çok daha iyisiyiz. Onu görebilmemiz için ise gözlerimizi daha iyi açmamız gerekiyor.


Korku, yaşam kalitemizi olumsuz etkileyen en büyük etken.

Tara Brach, The Power of Awareness progamında korku ile yaşamanın yaşam kalitesini düşürdüğünü anlatıyor ve ilginç bir deneye değiniyor. Bilim insanları, fareleri bir kafese koyuyor ve oyun oynamalarını izliyor.

Bir süre sonra kafese bir kedi tüyü koyuyorlar ve fareler oynamayı bırakıyor. Bir daha eskisi gibi özgür ve keyifli oyunlar oynamıyorlar. Tara Brach, korkularımızla yüzleşmediğimiz, duyguları hazmetmediğimiz ve bunun yerine onların etrafından yol yaparak yaşadığımız sürece, korkunun bizi yöneteceğinden ve bu kafesteki farelerden hiçbir farkımız kalmayacağından bahsediyor.

Korktuğumuz zaman, limbik sistem harekete geçiyor (kaç, don veya savaş). Frontal korteksin görevi olan mantıklı düşünme ve farkındalık kanalları ise devre dışı kalıyor. Limbik sistem, ilkel ve tepkisel bir sistemdir. Frontal korteks devrede ise farkındalık yüksek oluyor. Korkacağımız, öfkeleneceğimiz veya aşırı tepki vereceğimiz durumlarda dengeyi koruyabilirsek o anda gereken araçlara ve cevaplara daha kolay ulaşabilir hale geliriz.

Beynimizin tam kapasitede çalışabilmesi için içimizi bizi olumsuz etkileyen duygulardan temizlemek ve varlığımız hakkında bilgilenmek zorundayız. Bu tahripkar duygulardan kaçmak yerine onlarla yüzleşme tekniği olan R.A.I.N. metodu ise farkındalık öğretilerinde uygulanan bir sistem.


R.A.I.N. Metodu

R.A.I.N. metodunu uygularken olumsuz duygularla karşılaşmadan önce kendinizi güvende hissetmeniz gerekiyor. Derin nefesler alıp vererek, sizi destekleyen ve sevdiğiniz kişileri, size huzur veren mekanları düşünerek güvende hissedebilirsiniz.


R: (Recognize) Olup biteni fark edin.

İlk etapta ne ile boğuşuyorsanız durun, kenara çekilin ve farkına varın. Ön yargısız bir şekilde kendinizi gözlemleyin. Duygunuzu isimlendirin: Mutsuzum, endişeliyim, korkuyorum gibi. Bu duyguyu vücudunuzun hangi bölgesinde hissettiğinizi anlamaya çalışın. Aklınızdan geçen düşüncelerin farkına varın. Bu yöntem, tepkisel beyni devreden çıkarıp, cevap sistemini devreye sokmak üzere evrimleşme süreci. Suçlama, öfkelenme, kaygı, panik gibi duyguları dönüştürerek duygu ve düşüncelerimizde boğulmuyoruz.


A: (Allow) Olup bitene izin verin.

Olumsuz duygularla karşı karşıya geldiğimizde oradan kaçmak isteriz. Onları inkar ederiz ya da bastırırız. İyileşemediğimiz için tekrar tekrar dönüp gelirler. Tahripkar duygularımız çocuk gibidir. Bir çocuğu yapma, etme diyerek durduramayız. Cezalandırarak sonuç elde edemeyiz. Ama tatlılıkla yanımıza oturtup konuşarak ve iletişim kurarak ona yardım edebiliriz.

İçinizde her ne yaşanıyorsa ona izin verin, karşı koymayın. Vücudunuzda o duyguyu hissettiğiniz yere elinizi koyun ve derin nefesler alıp verin. Duygunun arttığını fark edebilirsiniz ve bu acı verebilir. Nefes alıp vermeye devam edin. Onunla iletişime geçin. Bir sonraki adım iletişim kurma, duyguyla tanışma ve arkadaş olma adımı.


I: (Investigate) İçeride olup biteni analiz edin.

Üçüncü etapta duyguyu yanınıza oturtun, onunla gözlem yoluyla samimiyet kurun. Nasıl bir duygu? Neye ihtiyacı var? Ne anlatmaya çalışıyor? Bu duygunun ötesinde başka bir şey var mı?


N: (Non-identification) Duygu ve düşüncelerinizin kimliğiniz olmasına izin vermeyin.

Duygu ve düşüncelerle kimliklenmeyi bıraktığınızda özgürleşirsiniz. Dikkat ederseniz genellikle hissettiğimiz duygularla kendimizi tanımlarız: "Ben takıntılı bir insanım.", "Ben çok stresli bir kadınım." gibi. Oysa bu duygular bizim deneyimlerimizdir, biz değilizdir. Bu etapta duygu ve düşüncelerimizin gerçek "biz"i tanımlamadığını ve bizim o duyguların çok ötesinde bir insan olduğumuz farkındalığını yaşamamız gerekiyor.

-CEOtudent

Beğen
Bu haber defa okundu.
0 defa beğenildi.

Son Haberler

PAZARLAMA Markaların 'Yeni Normal'e Geçiş Süreci

''Yeni normalde kazanan pazarlama karmasını elde etmek için bir yol haritası…''

KENDİNİ YÖNET Kullandığınız Tek Bir Kelime Bakış Açınızı Nasıl Değiştirir?

''Üniversitedeki güç ve kondisyon koçum Mark Watts, yaşama dair şükretmenin nasıl olduğu konusunda bana önemli bir ders verdi.''

PSİKOLOJİ Gündelik Çevremizi Özlememizin Nedenleri

''Masada duran iPhone’a bir mesaj geldi. Ashley iç çekti. Üzüntü ve stres duygularıyla başa çıkmaya çalışırken problemleri acele bir şekilde çözmesinin gerektiği üç haftanın sonunda aklına gelen ilk düşünce “Şimdiki sorun ne?” olmuştu.''

PSİKOLOJİ İletişim, Hareket, Uyku

''Dünya Sağlık Örgütü’nün 11 Mart 2020 tarihinde COVID-19 salgınını pandemi ilan etmesinden beri insanlık olağan dışı günlerden geçiyor..''

ONLINE EĞİTİM Online Eğitimin Avantajları Nelerdir?

Birçok yenilik ile tanıştığımız şu günlerde, eğitim süreçleri de değişmeye başladı. Artık online eğitim neredeyse hepimizin hayatının bir parçası.

TEKNOLOJİ Değişim Sürecinde Eğitim Sistemi

''Şu an her ne iş yapıyor olursanız olun, yaptığınız işin bir kısmı yakında otomasyona uğrayabilir veya tüm mesleğiniz ortadan kalkabilir..''

KİŞİSEL GELİŞİM Keşfetmeyi Sevenler İçin 100 İlginç Site

Karantina sürecinde sıkılan ve öğrenmeyi sevenler için 100 farklı internet sitesi...

İNOVASYON Krizde Şirketler Kendini Nasıl Koruyabilir?

''..Covid-19 salgını nedeniyle şirketler kendini başka bir öngörülemeyen krizin içinde buluyor. Peki, özel sektör bugün içinde bulunduğu durumdan nasıl bir ders çıkarmalı?..''

DUYURU Online Eğitimlerimiz

İçinde bulunduğumuz bu kritik günlerde duygusal olarak yıprandığımızı ve panik havasından kurtulamadığımızı hissediyoruz..

KRİZ YÖNETİMİ Acil Durumlarda Uzaktan Çalışma Planınız Hazır mı?

''Geçtiğimiz hafta koronavirüs (veya Covid-19) Birleşik Devletler’de nasıl, ne zaman ve nerede çalıştığımızı çok iyi etkileyebileceğini gösteren uyarılarla daha ciddi bir hal aldı..''

 

E-BÜLTEN