İletişim
Kurumsal Koçluk Eğitim Danışmanlık

Yapay Zekanın Avantajlarından Faydalanmak

Anasayfa  /   Haberler & Duyurular  /   Yapay Zekanın Avantajlarından Faydalanmak

Teknoloji her zaman çalışma ve yaşam şeklimizi değiştirdi. Özellikle endüstride büyük sıçrama yaratacak çözümler getirdi. 

1950'lerde erken dönem yapay zeka araştırmaları problem çözme ve sembolik yöntemler gibi konuları araştırırdı. 1960'larda ise ABD Savunma Bakanlığı bu tür çalışmalara ilgi gösterdi ve temel insan akıl yürütmesini taklit etmek için bilgisayarları eğitmeye başladı. Örneğin, Savunma İleri Araştırma Projeleri Ajansı (DARPA), 1970'lerde sokak haritalama projelerini tamamladı. Ve DARPA, 2003'te Siri, Alexa veya Cortana'dan çok önce akıllı kişisel asistanlar üretti. Bu erken çalışmalar, bugün bilgisayarlarda gördüğümüz yapay zeka çalışmalarının yolunu açtı ve şimdiki teknolojiye ulaşmamızı sağladı.

Günümüzde teknolojinin gelişmesi ve yapay zekanın büyüme potansiyeli hızla farklı sektörlere de yayılmaya başladı. Etkilerini nerelerde fark edebiliriz? Müşteri hizmetlerinin gelişmesi ve kişiselleştirilmesi, tedarik zincirlerinde verimliliğin otomatikleştirip iyileştirilmesi, fabrika verilerinin analiz edilip imalat sürecine katkıda bulunulması, kamu hizmetlerindeki etkinliğinin artırılması, vatandaşların hizmetlerini dijitalleştirmekten, doğru ve zamanında hasta teşhisi sağlamaya kadar saymakla bitmeyen faydalarını gözlemliyoruz.

Yapay zeka, çalışanların, tekrarlayan görevlerinden çok daha üretken ve yüksek değerli çalışmalara taşınmasına izin veriyor. Bir hastaneyi en son ziyaret ettiğinizde bunu düşünün. Kaç personel, hastaları önemsemekten ziyade form dolduruyordu? Hastanelerde yönetimi otomatikleştirmek, personelin insanlara en iyi hizmeti verebilmek için zaman yaratabilmesi anlamına gelir, başkalarına özen ve empati sağlar.

İşletmeler önce dijitalleşmeli

Yapay zekanın sağladığı avantajlardan yararlanılması için şirketlerin her şeyden önce dijitalleşmesi gerekiyor. Ürün veya hizmet süreçlerinin nasıl yürüdüğü hakkında kaliteli ve rasyonel veriler elde etmeyi sağlamak için temel dijital kanal/süreç yönetimine ihtiyaç var. Zaten dijital hale getirilmiş kuruluşların yapay zeka uygulamalarında daha hızlı olmaları, rekabette üstünlük sağlamaları için bir fırsat olarak düşünülebilir.

Ancak gerçekleştirilmeye çalışılan dönüşüm ile birlikte derin, karmaşık sosyal sorulara da cevap verilebilmelidir. En zorlu soru ise şu: Tüm bu dönüşüm çalışmaları, var olan işlere ne yapacak? Tarihten öğrenecek çok şey var. Büyük teknolojik yeniliklerin, aynı zamanda bozulmaya da yol açabileceğini biliyoruz. Araştırmalar, inovasyona en açık olan iş türlerini ve konsantrasyon alanlarını belirleyebiliyor. Bu da bize geleceği planlama kabiliyeti verebilir. En büyük hata, bakıp görmemektir. 

AI’a yatırım yapanlar…

MIT’nin dünyanın en başarılı yapay zeka (AI) kullanan şirketleri arasında gösterdiği Enlitic, sağlık sektörünü iyileştirme vizyonuyla 2014 yılında piyasaya girdi. Derin öğrenme teknolojisini kullanan Enlitic, radyoloji ve patoloji görüntüleri, kan testleri, EKG verileri, gen haritalama ve hasta sağlık kayıtları gibi tıbbi verileri hızlı ve güvenilir bir şekilde işleyebilen araçlar üretiyor. Geleneksel Bilgisayar Destekli Teşhis (CAD)‘in aksine, derin öğrenme ağları bir anda birçok hastalık için tarama yapabilir. Ayrıca, erken teşhis, tedavi planlaması ve hastalık izleme gibi alanlarda bilgiler sağlayabilir.

Bosch da teknoloji ve yapay zekaya yatırım yapan şirketler arasında. 2017 yılı içerisinde 300 milyon Euro yatırımla, Bosch Yapay Zeka Merkezi kuruldu. Aynı zamanda otomotiv, sanal asistan, pil teknolojileri gibi alanlarda yapay zeka destekli teknolojilerin üretilmesi hedefleniyor. Böylece 11 fabrikasındaki 6 bin makineye ait verileri saniye başı toplayacak ve günlük raporlar oluşturacak. Yakın zamanda bu süreci dünya genelindeki 250 adet fabrikasında uygulamayı öngörüyor.

Empati gerektiren rollerin yeniden değerlendirilmesi

Şirketlerin dijitalleşme ve sonrasında yapay zeka teknolojisi kullanımına geçmesindeki en kritik nokta eğitim. Kısa vadeli etkileri tahmin edilebilecek alanlarda, çalışanlara uyum sağlayabilmesi için uygun maliyetli ve erişilebilir ilgili eğitimlerin sağlanması büyük önem taşıyor. Uzun vadede ise, akıllı makinelerin yanında, yalnızca insanların yapabileceği rolleri düşünmemiz gerekir. Empati, muhakeme, yaratıcılık ve uyarlanabilirliğe odaklanan işleri yeniden değerlendirip, yeni iş dünyasına uyum sağlamak için kurum içi eğitim sistemlerini de gözden geçirmek faydalı olacak.

Diğer taraftan bu niteliklerin gelecek nesillerde eğitim sistemi aracılığıyla teşvik edilmesi de gerekmektedir ve STEM (Bilim, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik) konularına odaklanmak için tasarım, sanat ve yaratıcılığı mevcut koşullara dahil etmeliyiz.

İngiltere, şirketleri ve vatandaşları dijital yolculuğa çıkarıyor…

İngiltere’de yapılan araştırmalar yapay zekanın geliştirilmesi ve uygulanmasının ekonomiye çok büyük bir etkisi olacağını, GSYİH'nın 2030 yılına kadar yüzde 10 artacağını (232 milyar £) belirtiyor. Ülkede yapay zeka gelişimini destekleyerek kalkınmayı güçlendirmek, güvenli ve etik kullanımını sağlamak için 75 milyon sterlinlik bir fon ayrıldığı açıklandı. Çalışmaların yarısı bile gerçekleşse, ülke kalkınması için öngörülen olumlu etki, uzun vadeli yaşam standartlarını artıracağı için çok önemli gözüküyor.

Yeni Veri Etiği ve İnovasyon Merkezi, sosyal etki ve risklerin azaltılmasını da göz önünde bulundurduğumuzda, İngiltere'nin dijital teknolojiden faydalanmasına yardımcı olacak parlak fikirlere açık olduğunu düşünebiliriz. Şimdi kimseyi geride bırakmadan potansiyelini en üst düzeye çıkarmak için endüstri, akademi ve politika yapıcılarla birlikte çalışma sürecini izleyeceğiz. 

Dubai, tamamen dijital bir hükümet olma yolunda…

Dünyanın en mutlu şehri olmak vizyonuyla yeni teknolojilerden yararlanmayı amaçlayan Dubai’de ise;  “Akıllı Dubai” adlı iddialı bir proje üzerinde çalışılıyor. Bu proje kapsamındaki çalışmalardan biri ise Smart Dubai Paperless Strategy adında ve üç yıllık hedef için geri sayıma başlandı. Akıllı Dubai kapsamında, hükümet tüm hizmetlerinin 2021 yılına kadar dijitalleştirilmesini istiyor. Bu geçiş sürecinin bir parçası olarak, kağıtsız işlemleri mümkün kılmak için gerekli teknolojiyi uygulamaya sokup, dijital prosedürleri ele almak için yasal bir çerçeve oluşturulacak. Kağıtsız strateji sadece vatandaşların devlet ile olan ilişkisi için değil, devlet kurumlarının kendi içindeki iletişiminde de kağıt kullanılmaması üzerine kurgulanmış.

Bu durum, artık tüm faaliyetlerde kâğıt belgeler çıkartılmayacağı veya talep edilmeyeceği anlamına geliyor. Hükümetin her yıl kullandığı 1 milyar kağıt atığını ortadan kaldıracak bu stratejiyle, 4 milyon çocuğu beslemek için yeterli para biriktirilebilir, 130 bin ağacın kesilmesi önlenebilir ve insanlara 40 saat boyunca dilediklerini yapmaları için zaman tasarrufu sağlanabilir.

Modernleşen ve gelişen dünyada her şeyin dijital hale gelmesiyle artık ülkeler de buna ayak uyduruyor. Gelecek ve rekabet yönetimi için teknoloji ve yapay zekanın da artık şirketlerin sürdürülebilirlik stratejileri içinde yer alacak şekilde konumlandırılmasında fayda var. 

Beğen
Bu haber defa okundu.
0 defa beğenildi.

Son Haberler

EKONOMİ Resesyon Döneminde Ne Yapılabilir?

''2000’lerin başlarında, beş yıldır faaliyet gösteren Amazon.com adlı online kitabevi finansal pozisyonunu güçlendirmek için dönüştürülebilir tahvil yoluyla 672 milyon dolar sattı. Bir ay sonra dot-com balonu patladı...''

LİDERLİK Kültür, Stratejiyi Kahvaltı Niyetine Yer.

''Değişen teknolojiler, değişen müşteri ihtiyaçları, değişen pazar dinamikleri, değişen rekabet, değişen iş modelleri kısacası sizin dışınızda değişen her şey şirketinizi de değişmeye zorluyor. Bu noktada karşınıza iki seçenek var...''

KARİYER Bazen de Çocuklar Bize Örnek Olur

''...Mutlu olmak onlar için kolay, bizim için zordur. Her ne kadar küçük şeylerle mutlu olsalar da bunları elde etmek çaba gösterirler. Peki biz, onların bu çabalarından yola çıkarak kariyerlerimiz ve hayatlarımız için ne öğrenebiliriz?...''

TEKNOLOJİ Dijital Dönüşüm

''Diyelim ki 23 Nisan 2025 sabahı saat 07.30’da uyandınız. Akıllı saatiniz sizi rüya görmediğiniz bir uykudan uyandırıyor. Banyo ışığı kendiliğinden açılıyor, duş suyu istenilen sıcaklıkta akmaya başlıyor...''

BİLİM Zaman Geriye Aksın!

Bilim insanları, kuantum bilgisayarı kullanarak zamanın yönünü tersine çevirdiklerini duyurdular.

TAKIM YÖNETİMİ Yönetici Olarak Ekibinizin Zincirini Kırın

Bir zamanlar bilgiyi kendinde tutan, tüm kararları kendi vermek isteyen ve işbirliğinden uzak, yeni fikirlere ve yöntemlere kapalı yöneticiler vardı. Az da olsa bazı yerlerde halâ bu tarz yöneticileri görsek de sayıları giderek azalıyor.

ARAŞTIRMA Dünya Dışı Yaşam ile İlgili Önemli Gelişme

Hollandalı bir bilim insanının buluşu, dünya dışındaki yaşamın keşfi konusunda umut oldu.

TEKNOLOJİ Yapay Zekanın Avantajlarından Faydalanmak

Teknoloji her zaman çalışma ve yaşam şeklimizi değiştirdi. Özellikle endüstride büyük sıçrama yaratacak çözümler getirdi... Fatma Çelenk'in yazısı

DIŞ TİCARET Dış Ticaret Koçluğu

Yurt dışına açılıp yeni müşterilerle bağlantı kurmak ve markanızı güçlendirmek istiyorsanız, uzman ekibimiz sizin için burada!

MARKA YÖNETİMİ İşveren Marka Yönetimi ve Önemi

İşveren markası, 1990’lı yılların başlarında ABD’de literatüre girdi. Kavramın tasarımcısı Simon Barrow, işveren markasını “işveren tarafından sunulan fonksiyonel, ekonomik ve psikolojik yararlar paketi’’ olarak tanımlamıştır.