İletişim
Kurumsal Koçluk Eğitim Danışmanlık

Yönetici Olarak Ekibinizin Zincirini Kırın

Anasayfa  /   Haberler & Duyurular  /   Yönetici Olarak Ekibinizin Zincirini Kırın

Bir zamanlar bilgiyi kendinde tutan, tüm kararları kendi vermek isteyen ve işbirliğinden uzak, yeni fikirlere ve yöntemlere kapalı yöneticiler vardı. Az da olsa bazı yerlerde hâlâ bu tarz yöneticileri görsek de sayıları giderek azalıyor. Ya değişiyorlar ya da ekosistemin dışında kalıyorlar.

Yerini iletişimi yüksek, bilgiyi paylaşan, yeni fikirler peşinde koşan yöneticiler alıyor. Peki bu tarz bir yönetim şekli ekibi, işi ve organizasyonu gerçekten bir adım öteye götürmeye yeterli mi?

Hayır.

Evet iletişim artar, daha özgür bir çalışma ortamı oluşur, bir şeylerin değiştiği hissedilir, keyifli çalışırız. Ama bu işimizi, şirketimizi bir adım öteye götürmek için yeterli değildir.

İnsanlar çalıştıkları kurumun bir parçası olmak; düşünceleri, görüşleri, tecrübeleri, hissiyatları ile gidişatta etkin rol oynamak istiyor. Bunu görmek, hissetmek, bilmek istiyor. Bu gerçekleştiğinde de her türlü fedakarlığı yapmaya hazır bir şekilde bekliyor.

Yöneticilerin ekiplerin zincirlerini kırma vakti geldi.

Artık insanlar inandığı şeyin peşinden koşuyor. Yaptıkları işe, koydukları her emeğe inanmak istiyor. İnandıkları zaman esas patlama gerçekleşiyor. Değer koymaya, üretmeye başlıyorlar. İnanmadıkları zaman sadece yapmaları gerekeni yapıyorlar.

Kararı onlara aldırın. Birlikte karar almaktan korkmayın. Birlikte karar almanıza olanak sağlayacak bir ortam hazırlayın. Bırakın herkes karara ortak olsun. O zaman alınan kararın arkasında canla başla duracaklar ve ne gerekiyorsa yapacaklardır. Çünkü artık karar onların da kararı, sorumluluk onların da sorumluluğu.

Şeffaf ve samimi olun. İnsanlar her şeyi biliyor. Evet, biliyor. Dedikodu, hissiyat, gözlem, tecrübe ile aslında olan biten her şeyi görüyor ve biliyorlar. İşinizi şeffafça yönetin, samimi olun, egolarınızdan ve kibirlerinizden kurtulun.

Hata yapın. Hata yapın, hatanızdan ne dersler çıkardığınızı ve gelişim planınızı paylaşın ve öz takibinizi yapın. Ekibinize örnek olun. Hepimiz insanız. Hepimiz hata yapacağız, hata yapmaktan korkan insan ilerleyemez. İlerleyin, ekibinizin de ilerlemesini sağlayın.

Güçlendirin. Ekibinizi güçlendirin. Bilgi, karar verme, risk alma, raporlama... Her alanda güçlenmelerini sağlayın. Güçlendiklerinden emin olun. Yön verin, takip edin, örnek gösterin, bir şeyler yapın. Unutmayın, en zayıf halkanız kadar güçlüsünüz. Ekibinizde ölçülebilir risk almayı bilmeyen birisi varken “Risk yönetimi yapıyorum” diyemezsiniz, unutmayın.

Basiretli olun. Yeri geldiğinde politik kaygıları kenara bırakıp, söylenmesi gerekeni söyleyin. Verdiğiniz kararın, yaptığınız hatanın, başarılarınız kadar başarısızlıklarınızın da arkasında durun. Tabi ki sadece sizin değil ekiptekilerin de.

Bırakın. Bırakın size sormadan ilerlesinler, koşsunlar, başarsınlar! Bisiklete binmeyi öğretir gibi, bir süre arkalarında koşun sonra bırakın. Kendileri yapacak ve başaracaklar!

Herkes kendi başına başarmaya başladığı gün, büyük gün. Böyle bir ekiple bırakın işi, savaşa bile girersiniz.

Bahadır Aktan-Ekibinizin Zincirlerini Kırın

Beğen
Bu haber defa okundu.
0 defa beğenildi.

Son Haberler

ARAŞTIRMA Bildiklerinizi Hatırlamak İçin Bu Zihin Hilesini Deneyin

''Bilimin Onayladığı, Öğrendiğiniz Her Bilgiyi Büyük Oranda Hatırlamanızı Sağlayacak Zihin Hilesi''

SOSYAL Hikaye Otomatları ile Tanıştınız mı?

''Dünyada Gittikçe Yaygınlaşan ve Her Yerde Görmek İstediğimiz Yenilik: Ücretsiz Hikaye Otomatları''

KURUM KÜLTÜRÜ Empati ve Kurum Kültürü

''Farz edelim hastalandınız ve işe gidemediniz. Ertesi gün işe gittiğinizde yöneticinizin size kurduğu ilk cümle işle ilgili mi oluyor?''

DUYGUSAL ZEKA Liderler ve Duyguları Yönetme Yeteneği

''...İşinizde hayal kırıklığı, öfke, korku, heyecan gibi duygular hissetmeniz normal. Fakat liderlerin bu hislerle başa çıkma şekli, güçlü bir iş ortamı oluşturmak ve çalışanları motive etmek için kritik önem taşır...''

ARAŞTIRMA Z Kuşağı İş Hayatında

''...Araştırma bulgularına göre, Z kuşağının beklentileri saygı ve gurur alanlarında diğer kuşaklardan farklılaşıyor. Üç kuşağın ortak paydası ise iş yerinde güven...''

EKONOMİ Resesyon Döneminde Ne Yapılabilir?

''2000’lerin başlarında, beş yıldır faaliyet gösteren Amazon.com adlı online kitabevi finansal pozisyonunu güçlendirmek için dönüştürülebilir tahvil yoluyla 672 milyon dolar sattı. Bir ay sonra dot-com balonu patladı...''

LİDERLİK Kültür, Stratejiyi Kahvaltı Niyetine Yer.

''Değişen teknolojiler, değişen müşteri ihtiyaçları, değişen pazar dinamikleri, değişen rekabet, değişen iş modelleri kısacası sizin dışınızda değişen her şey şirketinizi de değişmeye zorluyor. Bu noktada karşınıza iki seçenek var...''

KARİYER Bazen de Çocuklar Bize Örnek Olur

''...Mutlu olmak onlar için kolay, bizim için zordur. Her ne kadar küçük şeylerle mutlu olsalar da bunları elde etmek çaba gösterirler. Peki biz, onların bu çabalarından yola çıkarak kariyerlerimiz ve hayatlarımız için ne öğrenebiliriz?...''

TEKNOLOJİ Dijital Dönüşüm

''Diyelim ki 23 Nisan 2025 sabahı saat 07.30’da uyandınız. Akıllı saatiniz sizi rüya görmediğiniz bir uykudan uyandırıyor. Banyo ışığı kendiliğinden açılıyor, duş suyu istenilen sıcaklıkta akmaya başlıyor...''

BİLİM Zaman Geriye Aksın!

Bilim insanları, kuantum bilgisayarı kullanarak zamanın yönünü tersine çevirdiklerini duyurdular.