İletişim
Kurumsal Koçluk Eğitim Danışmanlık

Yönetici Olarak Ekibinizin Zincirini Kırın

Anasayfa  /   Haberler & Duyurular  /   Yönetici Olarak Ekibinizin Zincirini Kırın

Bir zamanlar bilgiyi kendinde tutan, tüm kararları kendi vermek isteyen ve işbirliğinden uzak, yeni fikirlere ve yöntemlere kapalı yöneticiler vardı. Az da olsa bazı yerlerde hâlâ bu tarz yöneticileri görsek de sayıları giderek azalıyor. Ya değişiyorlar ya da ekosistemin dışında kalıyorlar.

Yerini iletişimi yüksek, bilgiyi paylaşan, yeni fikirler peşinde koşan yöneticiler alıyor. Peki bu tarz bir yönetim şekli ekibi, işi ve organizasyonu gerçekten bir adım öteye götürmeye yeterli mi?

Hayır.

Evet iletişim artar, daha özgür bir çalışma ortamı oluşur, bir şeylerin değiştiği hissedilir, keyifli çalışırız. Ama bu işimizi, şirketimizi bir adım öteye götürmek için yeterli değildir.

İnsanlar çalıştıkları kurumun bir parçası olmak; düşünceleri, görüşleri, tecrübeleri, hissiyatları ile gidişatta etkin rol oynamak istiyor. Bunu görmek, hissetmek, bilmek istiyor. Bu gerçekleştiğinde de her türlü fedakarlığı yapmaya hazır bir şekilde bekliyor.

Yöneticilerin ekiplerin zincirlerini kırma vakti geldi.

Artık insanlar inandığı şeyin peşinden koşuyor. Yaptıkları işe, koydukları her emeğe inanmak istiyor. İnandıkları zaman esas patlama gerçekleşiyor. Değer koymaya, üretmeye başlıyorlar. İnanmadıkları zaman sadece yapmaları gerekeni yapıyorlar.

Kararı onlara aldırın. Birlikte karar almaktan korkmayın. Birlikte karar almanıza olanak sağlayacak bir ortam hazırlayın. Bırakın herkes karara ortak olsun. O zaman alınan kararın arkasında canla başla duracaklar ve ne gerekiyorsa yapacaklardır. Çünkü artık karar onların da kararı, sorumluluk onların da sorumluluğu.

Şeffaf ve samimi olun. İnsanlar her şeyi biliyor. Evet, biliyor. Dedikodu, hissiyat, gözlem, tecrübe ile aslında olan biten her şeyi görüyor ve biliyorlar. İşinizi şeffafça yönetin, samimi olun, egolarınızdan ve kibirlerinizden kurtulun.

Hata yapın. Hata yapın, hatanızdan ne dersler çıkardığınızı ve gelişim planınızı paylaşın ve öz takibinizi yapın. Ekibinize örnek olun. Hepimiz insanız. Hepimiz hata yapacağız, hata yapmaktan korkan insan ilerleyemez. İlerleyin, ekibinizin de ilerlemesini sağlayın.

Güçlendirin. Ekibinizi güçlendirin. Bilgi, karar verme, risk alma, raporlama... Her alanda güçlenmelerini sağlayın. Güçlendiklerinden emin olun. Yön verin, takip edin, örnek gösterin, bir şeyler yapın. Unutmayın, en zayıf halkanız kadar güçlüsünüz. Ekibinizde ölçülebilir risk almayı bilmeyen birisi varken “Risk yönetimi yapıyorum” diyemezsiniz, unutmayın.

Basiretli olun. Yeri geldiğinde politik kaygıları kenara bırakıp, söylenmesi gerekeni söyleyin. Verdiğiniz kararın, yaptığınız hatanın, başarılarınız kadar başarısızlıklarınızın da arkasında durun. Tabi ki sadece sizin değil ekiptekilerin de.

Bırakın. Bırakın size sormadan ilerlesinler, koşsunlar, başarsınlar! Bisiklete binmeyi öğretir gibi, bir süre arkalarında koşun sonra bırakın. Kendileri yapacak ve başaracaklar!

Herkes kendi başına başarmaya başladığı gün, büyük gün. Böyle bir ekiple bırakın işi, savaşa bile girersiniz.

Bahadır Aktan-Ekibinizin Zincirlerini Kırın

Beğen
Bu haber defa okundu.
0 defa beğenildi.

Son Haberler

BİLİM Zaman Geriye Aksın!

Bilim insanları, kuantum bilgisayarı kullanarak zamanın yönünü tersine çevirdiklerini duyurdular.

TAKIM YÖNETİMİ Yönetici Olarak Ekibinizin Zincirini Kırın

Bir zamanlar bilgiyi kendinde tutan, tüm kararları kendi vermek isteyen ve işbirliğinden uzak, yeni fikirlere ve yöntemlere kapalı yöneticiler vardı. Az da olsa bazı yerlerde halâ bu tarz yöneticileri görsek de sayıları giderek azalıyor.

ARAŞTIRMA Dünya Dışı Yaşam ile İlgili Önemli Gelişme

Hollandalı bir bilim insanının buluşu, dünya dışındaki yaşamın keşfi konusunda umut oldu.

TEKNOLOJİ Yapay Zekanın Avantajlarından Faydalanmak

Teknoloji her zaman çalışma ve yaşam şeklimizi değiştirdi. Özellikle endüstride büyük sıçrama yaratacak çözümler getirdi... Fatma Çelenk'in yazısı

DIŞ TİCARET Dış Ticaret Koçluğu

Yurt dışına açılıp yeni müşterilerle bağlantı kurmak ve markanızı güçlendirmek istiyorsanız, uzman ekibimiz sizin için burada!

MARKA YÖNETİMİ İşveren Marka Yönetimi ve Önemi

İşveren markası, 1990’lı yılların başlarında ABD’de literatüre girdi. Kavramın tasarımcısı Simon Barrow, işveren markasını “işveren tarafından sunulan fonksiyonel, ekonomik ve psikolojik yararlar paketi’’ olarak tanımlamıştır.

GİRİŞİMCİLİK Girişimcilik ile İnovasyon

Şirket bünyesindeki yeni fikirleri hayata geçirerek harika inovasyonlar yaratabilirsiniz!

İNSAN KAYNAKLARI Toplum 5.0 ve Değişim

Toplum 5.0 ve teknolojiyi topluma uydurmak! İnsanların farklı ihtiyaçları doğrultusunda bireye özgü çözüm yolları geliştirebilmek, günümüzde büyük önem taşıyor. Fatma Kahraman'ın yazısı :

ANKET Motivatörlerinizi Keşfedin!

İş yerinde mutluluğunuzu ve verimliliğinizi artırmak için aslında nelere ihtiyaç duyduğunuzu biliyor musunuz? İçerikteki linke tıklayarak testimizi çözün, size özel hazırlanan cevabı e-posta yoluyla size gönderelim!

KOBİ Dijitalleşen Dünya ve KOBİ'ler

Sadece Türkiye'de değil dünyada da bir sürü KOBİ dijital çağdaki gelişmeleri izliyor ama uyum sağlama konusunda geri kalıyor.