İletişim
Kurumsal Koçluk Eğitim Danışmanlık

Yönetici Olarak Ekibinizin Zincirini Kırın

Anasayfa  /   Haberler & Duyurular  /   Yönetici Olarak Ekibinizin Zincirini Kırın

Bir zamanlar bilgiyi kendinde tutan, tüm kararları kendi vermek isteyen ve işbirliğinden uzak, yeni fikirlere ve yöntemlere kapalı yöneticiler vardı. Az da olsa bazı yerlerde hâlâ bu tarz yöneticileri görsek de sayıları giderek azalıyor. Ya değişiyorlar ya da ekosistemin dışında kalıyorlar.

Yerini iletişimi yüksek, bilgiyi paylaşan, yeni fikirler peşinde koşan yöneticiler alıyor. Peki bu tarz bir yönetim şekli ekibi, işi ve organizasyonu gerçekten bir adım öteye götürmeye yeterli mi?

Hayır.

Evet iletişim artar, daha özgür bir çalışma ortamı oluşur, bir şeylerin değiştiği hissedilir, keyifli çalışırız. Ama bu işimizi, şirketimizi bir adım öteye götürmek için yeterli değildir.

İnsanlar çalıştıkları kurumun bir parçası olmak; düşünceleri, görüşleri, tecrübeleri, hissiyatları ile gidişatta etkin rol oynamak istiyor. Bunu görmek, hissetmek, bilmek istiyor. Bu gerçekleştiğinde de her türlü fedakarlığı yapmaya hazır bir şekilde bekliyor.

Yöneticilerin ekiplerin zincirlerini kırma vakti geldi.

Artık insanlar inandığı şeyin peşinden koşuyor. Yaptıkları işe, koydukları her emeğe inanmak istiyor. İnandıkları zaman esas patlama gerçekleşiyor. Değer koymaya, üretmeye başlıyorlar. İnanmadıkları zaman sadece yapmaları gerekeni yapıyorlar.

Kararı onlara aldırın. Birlikte karar almaktan korkmayın. Birlikte karar almanıza olanak sağlayacak bir ortam hazırlayın. Bırakın herkes karara ortak olsun. O zaman alınan kararın arkasında canla başla duracaklar ve ne gerekiyorsa yapacaklardır. Çünkü artık karar onların da kararı, sorumluluk onların da sorumluluğu.

Şeffaf ve samimi olun. İnsanlar her şeyi biliyor. Evet, biliyor. Dedikodu, hissiyat, gözlem, tecrübe ile aslında olan biten her şeyi görüyor ve biliyorlar. İşinizi şeffafça yönetin, samimi olun, egolarınızdan ve kibirlerinizden kurtulun.

Hata yapın. Hata yapın, hatanızdan ne dersler çıkardığınızı ve gelişim planınızı paylaşın ve öz takibinizi yapın. Ekibinize örnek olun. Hepimiz insanız. Hepimiz hata yapacağız, hata yapmaktan korkan insan ilerleyemez. İlerleyin, ekibinizin de ilerlemesini sağlayın.

Güçlendirin. Ekibinizi güçlendirin. Bilgi, karar verme, risk alma, raporlama... Her alanda güçlenmelerini sağlayın. Güçlendiklerinden emin olun. Yön verin, takip edin, örnek gösterin, bir şeyler yapın. Unutmayın, en zayıf halkanız kadar güçlüsünüz. Ekibinizde ölçülebilir risk almayı bilmeyen birisi varken “Risk yönetimi yapıyorum” diyemezsiniz, unutmayın.

Basiretli olun. Yeri geldiğinde politik kaygıları kenara bırakıp, söylenmesi gerekeni söyleyin. Verdiğiniz kararın, yaptığınız hatanın, başarılarınız kadar başarısızlıklarınızın da arkasında durun. Tabi ki sadece sizin değil ekiptekilerin de.

Bırakın. Bırakın size sormadan ilerlesinler, koşsunlar, başarsınlar! Bisiklete binmeyi öğretir gibi, bir süre arkalarında koşun sonra bırakın. Kendileri yapacak ve başaracaklar!

Herkes kendi başına başarmaya başladığı gün, büyük gün. Böyle bir ekiple bırakın işi, savaşa bile girersiniz.

Bahadır Aktan-Ekibinizin Zincirlerini Kırın

Beğen
Bu haber defa okundu.
0 defa beğenildi.

Son Haberler

PAZARLAMA Markaların 'Yeni Normal'e Geçiş Süreci

''Yeni normalde kazanan pazarlama karmasını elde etmek için bir yol haritası…''

KENDİNİ YÖNET Kullandığınız Tek Bir Kelime Bakış Açınızı Nasıl Değiştirir?

''Üniversitedeki güç ve kondisyon koçum Mark Watts, yaşama dair şükretmenin nasıl olduğu konusunda bana önemli bir ders verdi.''

PSİKOLOJİ Gündelik Çevremizi Özlememizin Nedenleri

''Masada duran iPhone’a bir mesaj geldi. Ashley iç çekti. Üzüntü ve stres duygularıyla başa çıkmaya çalışırken problemleri acele bir şekilde çözmesinin gerektiği üç haftanın sonunda aklına gelen ilk düşünce “Şimdiki sorun ne?” olmuştu.''

PSİKOLOJİ İletişim, Hareket, Uyku

''Dünya Sağlık Örgütü’nün 11 Mart 2020 tarihinde COVID-19 salgınını pandemi ilan etmesinden beri insanlık olağan dışı günlerden geçiyor..''

ONLINE EĞİTİM Online Eğitimin Avantajları Nelerdir?

Birçok yenilik ile tanıştığımız şu günlerde, eğitim süreçleri de değişmeye başladı. Artık online eğitim neredeyse hepimizin hayatının bir parçası.

TEKNOLOJİ Değişim Sürecinde Eğitim Sistemi

''Şu an her ne iş yapıyor olursanız olun, yaptığınız işin bir kısmı yakında otomasyona uğrayabilir veya tüm mesleğiniz ortadan kalkabilir..''

KİŞİSEL GELİŞİM Keşfetmeyi Sevenler İçin 100 İlginç Site

Karantina sürecinde sıkılan ve öğrenmeyi sevenler için 100 farklı internet sitesi...

İNOVASYON Krizde Şirketler Kendini Nasıl Koruyabilir?

''..Covid-19 salgını nedeniyle şirketler kendini başka bir öngörülemeyen krizin içinde buluyor. Peki, özel sektör bugün içinde bulunduğu durumdan nasıl bir ders çıkarmalı?..''

DUYURU Online Eğitimlerimiz

İçinde bulunduğumuz bu kritik günlerde duygusal olarak yıprandığımızı ve panik havasından kurtulamadığımızı hissediyoruz..

KRİZ YÖNETİMİ Acil Durumlarda Uzaktan Çalışma Planınız Hazır mı?

''Geçtiğimiz hafta koronavirüs (veya Covid-19) Birleşik Devletler’de nasıl, ne zaman ve nerede çalıştığımızı çok iyi etkileyebileceğini gösteren uyarılarla daha ciddi bir hal aldı..''

 

E-BÜLTEN